Zawód- kierowca ciężarówki

Published by Arkadiusz Zięba on

kierowca-ciezarowki-zawod

Kierowca ciężarówki- zawód nie dla każdego

Nie każdy może zostać kierowcą ciężarówki i nie chodzi tu tylko o posiadanie prawa jazdy odpowiedniej kategorii. Zawód kierowca ciężarówki to ciężki kawałek chleba, ale mając odpowiednie cechy charakteru, może okazać się satysfakcjonującym zajęciem.

Co zachęca do podjęcia pracy jako kierowca TIR-a? Przede wszystkim  są to zarobki. Branża ta jest dobrze opłacana, ale też wymagająca. Zarówno pod względem kwalifikacji zawodowej, jak i predyspozycji psychicznych. Oprócz zarobków jako zaletę wymienia się tutaj często możliwość podróżowania i zobaczenia kawałka świata. Jednak prawdziwi kierowcy ciężarowi pokonujący dalekie trasy międzynarodowe rzadko mają na to czas i możliwość. Ponieważ w przewozach towarów liczy się terminowość i punktualność, czasu na postoje i zwiedzanie po prostu nie ma. Osobną kwestią jest bezpieczeństwo ładunku– przecież pozostawiony na parkingu bez nadzoru samochód i ładunek to łatwy łup dla złodziei. Konieczność stałego nadzoru nad przewożonym towarem utrudniają możliwości zwiedzania. Dlatego piękne widoki wschodów i zachodów słońca na pokonywanych trasach to dla wielu wystarczająca porcja zwiedzania. Prowadzenie samochodu niektórzy mają we krwi. Daje im to tak wielką satysfakcję, że niweluje wady zawodu. Dla takich ludzi zawód kierowca to spełnienie marzeń.

Predyspozycje zawodowe

Kierowca zawodowy, który zajmuje się przewozami międzynarodowymi, musi nie tylko doskonale znać obowiązujące przepisy drogowe we wszystkich krajach, jakie przemierza. Niezwykle istotne są także przepisy prawa pracy dotyczące m.in. czasu pracy, przerw na odpoczynek. Przestrzeganie określonych godzin pracy jest niezwykle istotne ze względów bezpieczeństwa. Zbyt długa, często monotonna jazda bez odpoczynku prowadzi do spadku samopoczucia i koncentracji, a to zwiększa ryzyko wypadku. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie dopuszczalnego czasu pracy i z tego powodu prowadzone są rejestry na tachografach.

Kwalifikacje wymagane

 W zawodzie kierowcy ciężarowego, oprócz prawa jazdy odpowiedniej kategorii (kat. C lub C+E) konieczne jest posiadanie świadectwa kwalifikacji zawodowych oraz orzeczenia lekarskiego i psychologicznego o braku przeciwwskazań do wykonywania tego zawodu. Świadectwo kwalifikacji zawodowych ma okres ważności 5 lat, więc konieczne jest odbywanie okresowych szkoleń dla kierowców zawodowych.

Decydując się na zawód kierowcy zawodowego, trzeba mieć świadomość, że wiąże się to także z pewnymi obciążeniami psychicznymi. Pokonywanie często długich tras międzynarodowych to nieobecność w domu przez nawet kilka tygodni. To czas spędzony samotnie, z dala od rodziny i przyjaciół, ciągle w drodze. Coraz lepsza infrastruktura parkingów zapewnia w miarę komfortowe warunki postojów (dostęp do łazienek, pryszniców, smaczne posiłki, monitorowane parkingi), ale by prowadzić taki tryb życia trzeba mieć w sobie sporo dyscypliny i samozaparcia. To praca nie dla wszystkich, ale jeśli masz do niej predyspozycje, będzie satysfakcjonująca.

Categories: Aktualności