Transport żywności- Polska i Europa

Published by Arkadiusz Zięba on

transport-żywności

Transport żywności- wyzwanie dla firm transportowych nie tylko z Podkarpacia

Polska jako jeden z ważniejszych w Europie producentów żywności posiada rozwiniętą sieć centrów logistycznych zajmujących się transportem spożywczym. Polskie firmy transportowe działają nie tylko w obrębie kraju, ale także na obszarze całej Unii Europejskiej. Transport żywności z Polski odbywa się głównie w kierunkach: Niemcy, Wielka Brytania i Rosja. Nasz rejon Podkarpacia obfituje w producentów żywności, oferujących znane z wysokiej jakości wyroby: wędliny, przetwory mleczne, owoce, warzywa, soki. Dostarczenie ich do nabywców w całej Polsce, a także za granicę to złożony proces logistyczny.

Transport żywności- nie tylko Podkarpacie

Transport żywności, ze względu na specyfikę przewożonego towaru, jego często krótką przydatność i wrażliwość, zalicza się do jednej z bardziej wymagających dziedzin transportu. Obowiązują tu rygorystyczne normy, których przestrzeganie jest kluczem do sukcesu. Dotyczą one czasu przejazdu i warunków transportu. Niedotrzymanie warunków przewozu grozi nie tylko finansowymi konsekwencjami, ale stanowi także zagrożenie dla zdrowia przyszłych konsumentów tej żywności. Firma transportowa przewożąca żywność podlega ścisłej kontroli, ze względu na szereg wymogów technologicznych, jakie muszą spełniać stosowane przez nią pojazdy, a także na dotrzymanie określonych przepisami warunków, jakie muszą panować w całym łańcuchu dostaw. Zarówno w przypadku przewozów krajowych, jak i międzynarodowych konieczne jest zapewnienie odpowiedniej temperatury, wilgotności i czasu przeładunku w kontrolowanych warunkach. Uregulowaniom prawnym podlegają także sposób pakowania, przewożenia a także rodzaj używanych opakowań do zabezpieczenia żywności przed czynnikami typu kurz, pył czy insekty.

Transport żywności – jakie naczepy?

Do transportu żywności pochodzenia zarówno roślinnego, jak i zwierzęcego wykorzystywane są powszechnie izotermy, chłodnie, lodownie oraz cysterny.

Izotermy to naczepy do przewozu towarów, w których ściany, drzwi, podłogi i sufit wykonane są z materiałów termoizolacyjnych. Gwarantuje to utrzymanie stałej, określonej temperatury przez dosyć długi czas. Izotermy świetnie sprawdzają się w transporcie krótko i średniodystansowym. Najczęściej przewożonymi materiałami w izotermach są szybko psujące się owoce i warzywa, a także nabiał, wędliny, produkty zmrożone. Zakres temperatur, w jakich możemy przewozić towary w izotermach mieści się w granicach od 0°C do +16°C.

Chłodnie to inaczej izotermy wyposażone w zestaw chłodniczy- sprężarkę. Dzięki temu świetnie sprawdza się do przewozu żywności na dłuższych dystansach. Sprężarka zapewnia utrzymanie stałej żądanej temperatury z zakresu -20°C +12°C, dlatego chłodnie powszechnie używa się do transportu zarówno świeżych warzyw, owoców, kwiatów, jak i mrożonek, nabiału, lodów.

Lodownie to rodzaj izotermy w której czynnikiem chłodzącym jest suchy lód, płyty eutektyczne lub skroplony gaz. Lodownie pozwalają na przewóz głęboko zmrożonych produktów w temperaturze nawet poniżej -18°C.

Cysterny wykorzystywane są do przewozu żywności zarówno w stanie płynnym, a więc produktów typu mleko, olej, jak i sypkim np. mąka. Ściany takich cystern wykonane są w technologii termoizolacyjnej oraz wyposażone są w specjalne filtry mikrobiologiczne i systemy podtrzymujące temperaturę.

Wymagania w transporcie żywności

Wymagania stawiane firmom transportowym przewożącym żywność są ściśle określone przepisami prawnymi. Przestrzeganie ustalonych procedur jest kluczowe dla powodzenia całego procesu logistycznego. W dziale transportu żywności niezwykle ważna jest doskonała organizacja każdego z jego etapów. Wymóg szybkiej dostawy związany jest z krótkim okresem trwałości przewożonego towaru. Aby zachować ciągłość zimnego łańcucha dostaw, konieczna jest zarówno koordynacja wszystkich etapów, jak i specjalistyczny tabor przewozowy. Naczepy przeznaczone do transportu żywności muszą spełniać restrykcyjne wymogi techniczne i sanitarne.  Powierzenie przewozu produktów żywnościowych sprawdzonej firmie transportowej to gwarancja dotrzymania zarówno terminowości dostawy, jak i odpowiednich warunków dla przewożonych towarów.

Categories: Aktualności