Transport drobnicowy Polska- Unia Europejska

Published by Arkadiusz Zięba on

transport-drobnicowy

Transport drobnicowy

Transport drobnicowy to termin określający przewóz dużej ilości drobnych ładunków od wielu różnych dostawców do wielu odbiorców. Kryterium jest tu niewielki gabaryt poszczególnych paczek a także ich duża ilość. Aby był on opłacalny dla firm transportowych, muszą one mieć doskonale zorganizowane procesy logistyczne i spedycyjne. Jest to  wymagająca dziedzina transportu, ale cieszy się coraz większą popularnością ze względu zarówno na koszt, jak i wygodę dla nadawców i odbiorców ładunków.

Transport drobnicowy- zalety i wady

Zaletami transportu drobnicowego dla zlecających są przede wszystkim niższe koszty i wygoda. Dla drobnych przedsiębiorców, którzy nie posiadają zaplecza magazynowego, możliwość wysyłki do odbiorców nawet niewielkiej partii towaru to ogromny plus, gdyż nie generuje to kosztów składowania gotowych towarów czy materiałów. Taka sama sytuacja dotyczy odbiorców, którzy mają możliwość zamówienia mniejszej partii towarów, ale jednocześnie mogą robić to częściej.  Zaletą tego typu transportu jest także krótki czas dostawy, który osiągany jest poprzez optymalizację terminów odbiorów, przeładunków i zaplanowanej trasy przejazdu.

Wadą tego rodzaju transportu jest często konieczność przeładunków dla konsolidacji przewozów, co stwarza ryzyko uszkodzeń w trakcie ich trwania.

Wyzwanie dla spedytora

Dla firm transportowych ładunki drobnicowe stanowią spore wyzwanie logistyczno- spedycyjne. Ze względu na to, iż taki ładunek składa się z dużej liczby opakowań, z reguły niewielkich, ale zróżnicowanych kształtem, konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie ich na czas załadunku, przeładunku, transportu i rozładunku. Proces łączenia wielu drobnych ładunków w jeden zbiorczy nosi nazwę jednostkowania i wydatnie ułatwia cały proces logistyczny. Pomocne są opakowania zbiorcze i palety, które nie tylko stanowią fizyczne zabezpieczenie ładunków, ale także ułatwiają ich segregację i odpowiednie oznaczenie, co jest kluczowe w transporcie drobnicowym.

Ze względu na specyfikę transportu drobnicowego, który dla optymalizacji kosztów wymaga starannego zaplanowania całego łańcucha dostaw, koszt dostawy jest często wartością drugorzędną, a zdecydowanie bardziej liczy się tu czas dostawy. Koordynacja procesu odbioru ładunków, ich jednostkowania, właściwego transportu i czasu doręczenia to dla spedytora często wyzwanie.

Categories: Aktualności