Bezpieczny transport ładunku

Published by Arkadiusz Zięba on

bezpieczny-transport-ladunku

Przewiezienie ładunku z punktu A do punktu B wydaje się procesem prostym. Teoretycznie wystarczy załadować, przewieźć, rozładować i sprawa załatwiona. To jednak nie jest takie proste. Szereg skomplikowanych procesów towarzyszy transportowi ładunku. Jednym z tych najważniejszych, mających bezpośredni wpływ na jakość świadczonych usług transportowych, jest prawidłowe zabezpieczenie transportowanych produktów. Gwarantuje to bezpieczny transport. Każdy klient zlecający usługę transportu oczekuje, że jego ładunek dotrze do punktu docelowego nie tylko szybko, ale przede wszystkim bezpiecznie. Firmy transportowe przykładają wszelkich starań do tego, aby przewożony przez nich towar dotarł w stanie nieuszkodzonym. Ponoszą za to bezpośrednią odpowiedzialność finansową. Dlatego opracowane są procedury zabezpieczenia ładunku na czas transportu. Natomiast po stronie zlecającego przewóz leży takie zapakowanie towaru, by wyeliminować ryzyko jego uszkodzenia.

Zabezpieczenie ładunku przez nadawcę

Odpowiednie opakowanie ładunku to pierwszy ze sposobów gwarantujących jego bezpieczny transport. Wybór odpowiedniego opakowania zależy od rodzaju produktu, który ma być przewożony. Mogą to być zarówno kartonowe pudła, jak i plastikowe kontenery, foliowe zabezpieczenia, palety itp. Ich cechy mają zagwarantować zabezpieczenie przed typowymi warunkami przewozu, czyli umożliwiać bezpieczny załadunek i  przeładunek, ochronę przed wstrząsami, temperaturą panującą na naczepie. Bardzo ważne jest odpowiednie oznakowanie ładunku, szczególnie jeżeli wymaga on specjalnych warunków przewozowych tj. zabezpieczenia stałej temperatury przewozu czy zachowania ostrożności w przypadku transportu materiałów niebezpiecznych. Nadawca musi tę wiedzę przekazać przewoźnikowi. Jest to wymóg prawny. Nadawca musi zastosować takie opakowanie, by umożliwić przewoźnikowi bezpieczne przewiezienie ładunku, bez ryzyka jego uszkodzenia.

Bezpieczny transport ładunku- zadania przewoźnika

Po stronie przewoźnika leży takie zabezpieczenie transportu, by nie tylko nie uległ on uszkodzeniu. Ważne jest także by nie stwarzał zagrożenia dla kierującego pojazdem i innych uczestników ruchu. Mowa tu o zachowaniu dopuszczalnej masy pojazdu wpływającej na bezpieczeństwo jazdy, długość drogi hamowania, nadmierne obciążenie osi. Może to skutkować uszkodzeniem naczepy, pęknięciem opon itp. Bardzo ważne jest odpowiednie mocowanie ładunku na naczepie tak, by w trakcie jazdy nie doszło do jego przemieszczenia. Skutkiem tego może być utrata sterowności naczepy a nawet ryzyko jej przewrócenia. O uszkodzeniach samego ładunku już nie wspominamy… Specyfikacja przewożonego ładunku umożliwia firmie transportowej zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń typu pasy mocujące, łańcuchy, kliny rozporowe, palety itp., oraz zapewnienie odpowiednich warunków przewozu (temperatura, wilgotność). By ładunek dotarł bezpiecznie od nadawcy do odbiorcy, konieczne jest zachowanie pewnych standardów pakowania (ze strony nadawcy), jak i załadunku, rozmieszczenia i zabezpieczenia ładunku (ze strony przewoźnika). Odpowiednie opakowanie oraz właściwe warunki transportu i przeładunku gwarantują bezpieczny przebieg całego procesu.

Categories: Aktualności