Rodzaje naczep w transporcie drogowym

Published by Arkadiusz Zięba on

transport-i-spedycja

Rodzaje naczep w transporcie drogowym

Świadczenie usług transport i spedycja w obrębie UE wymaga nie tylko doświadczonych spedytorów i kierowców, znajomości przepisów, ale przede wszystkim sprawnego sprzętu. Aby zaistnieć i utrzymać się na rynku musimy sprostać konkurencji. Wysoka jakość i szeroki zakres usług wspomagają nas w zaspokajaniu potrzeb Klientów. Pomaga nam w tym także nasz sprzęt. Dzięki różnorodności dostępnych naczep transportować możemy niemal wszystko i dostarczyć w dowolne miejsce, według wymagań Klienta.

Transport specyficznych produktów wymaga często wyspecjalizowanych naczep. Wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów naczep.

Naczepa uniwersalna typu furgon lub firanka

Ten typ naczepy  najczęściej spotykamy na naszych drogach. Znajduje ona wszechstronne zastosowanie w transporcie drobnicowym. Naczepa oferuje możliwość załadowania towaru zarówno w paletach jak i luzem w oryginalnych opakowaniach. Dzięki rozsuwanym bokom (firankom) ułatwiony jest ich załadunek i rozładunek.

Izoterma

Izoterma to naczepa, której konstrukcja i wyposażenie zapewniają stałą i ściśle określoną temperaturę. Przeznaczona jest do transportu produktów wymagających zachowania rygoru temperatur np. lekarstw czy żywności. Naczepy izotermiczne stosuje się raczej na trasach krótkich. Naczepy wyposażone we własny agregat chłodniczy to chłodnie, powszechnie stosowane do transportu warzyw, owoców, mrożonek, mięsa.

Cysterna

Ten typ naczepy używamy do transportu materiałów płynnych typu paliwo, gaz ale także żywnościowych typu mleko czy woda. Rodzajem cysterny jest naczepa silos, przeznaczona do transportu ładunków sypkich typu zboża czy pasze.

Wywrotka

Naczepa typu wywrotka służy do transportu materiałów sypkich typu piasek, kruszywo, ziemia, żwir, gruz itp. Na rynku dostępne są także wywrotki, które mają zastosowanie do transportu płynnych mas bitumicznych.

Naczepy niskopoziomowe

Rodzaj naczepy niskopoziomowej, zwany także platformą lub dłużycą. Dłużycy używamy do transportu ładunków, których gabaryty przekraczają wartości określone w przepisach o ruchu drogowym. Mają one obniżony pokład załadunkowy, który ułatwia załadunek i rozładunek maszyn i części o znacznych wymiarach i ciężarze. Powszechnie używane do transportu maszyn rolniczych, dużych elementów konstrukcyjnych typu przęsła mostów, silosów, dźwigów, koparek gąsienicowych. Rodzajem naczepy niskopodłogowej jest też naczepa podkontenerowa, przystosowana specjalnie do transportu kontenerów. Naczepy do wielopoziomowego transportu samochodów to także rodzaj naczepy niskopoziomowej.

Zależnie od rodzaj ładunku jaki mamy do przewiezienia, dokonujemy wybory firmy transportowej. Ważne, by zwrócić uwagę na jakość i stan techniczny pojazdów i naczep, aby uniknąć przykrych niespodzianek w trakcie transportu. W MPS Logistic skrupulatnie dbamy o nasz sprzęt, aby transport i spedycja powierzonego nam ładunku przebiegł bez zakłóceń i z pełną satysfakcją Klienta.

Categories: Aktualności