Preselekcyjny system ważenia pojazdów

Published by Arkadiusz Zięba on

system-wazenie-ciezarowek

System ważenia pojazdów

Przestrzeganie dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu przewożącego towary to nie tylko wymysł ustawodawców, którzy chcą z mandatów nakładanych za ich przekroczenie zasilić wpływy do budżetu. To przede wszystkim wymóg bezpieczeństwa jazdy. Ponieważ przeładowanie ciężarówek jest niestety częstym zjawiskiem na drodze, konieczne stały się kontrole ITD. Zadanie ułatwić ma preselekcyjny system ważenia pojazdów.

Przeładowana ciężarówka- niebezpieczeństwo na drodze

Ciężarówka nadmiernie obciążona ładunkiem to zwiększone ryzyko utraty sterowności całego zestawu. Przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu powoduje także wydłużenie drogi jego hamowania. Ciężkie pojazdy wpływają na szybsze procesy niszczenia nawierzchni dróg, po których się poruszają. Ponieważ nawet nasze nowe drogi nie słyną z jakości, niewiele potrzeba do tego, by pojawiły się na nich uszkodzenia. Przeładowane ciężarówki powodują pękanie nawierzchni oraz powstawanie dziur i kolein, które są niebezpieczne dla wszystkich użytkowników ruchu. Dlatego dla każdej firmy transportowej ważne jest stosowanie się do obowiązujących w tym zakresie norm. Nie jest to tylko kwestia uniknięcia mandatów, ale przede wszystkim odpowiedzialnego prowadzenia działalności i dbania nie tylko o własny interes.

Waga samochodowa

Każda firma transportowa czy logistyczna powinna być wyposażona w wagę samochodową. Ułatwi ona kontrolę nad ciężarem ładunku i nieprzekraczanie dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu wraz z naczepą. Najczęściej spotykane urządzenia pomiarowe to wagi osiowe. Występują w formie wag najazdowych lub zagłębionych. Wersja mobilna to waga platformowa, która jest łatwa w montażu i transporcie. Nie są to urządzenia tanie, ale zawsze warto je posiadać na wyposażeniu firmy. Pozwoli nam to uniknąć przykrych konsekwencji finansowych związanych z przeładowaniem ciężarówki.

Preselekcyjny system ważenia pojazdów

System ważenia pojazdów w ruchu to nowoczesne rozwiązanie, które stosowane jest coraz częściej na polskich drogach. Składa się on z wbudowanych w jezdnię czujników rejestrujących ciężar przejeżdżającego pojazdu i nacisk na każdą z osi oraz systemu kamer zapisujących zdjęcie pojazdu i tablicy rejestracyjnej. W przypadku przekroczenia dopuszczalnej dla danego pojazdu masy, system przekazuje informację do inspektora transportu drogowego wraz z kompletem danych. Dysponując tymi danymi, można zatrzymać pojazd i skierować go do stacjonarnej wagi z legalizacją w celu dokładnej kontroli.

MPS Logistic jako odpowiedzialna firma transportowa z Podkarpacia, dbamy o to, by każdy z naszych transportów przewożony był bezpiecznie i z zachowaniem obowiązujących przepisów. Korzystając z naszych usług macie gwarancję współpracy z profesjonalistami.

Categories: Aktualności