Bezpieczny transport ładunków

Published by Arkadiusz Zięba on

bezpieczny transport ladunków

Bezpieczny transport ładunków

Firmy transportowe ponoszą odpowiedzialność nie tylko za terminową dostawę , ale także za bezpieczny transport ładunków. Szereg procedur obowiązujących w naszej firmie transportowej, dotyczących sposobu załadunku, zabezpieczenia towaru, jego przewożenia i rozładunku, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa nie tylko samego towaru, ale także naszych kierowców i innych uczestników ruchu drogowego.

Jak zadbać o bezpieczeństwo ładunku?

Bardzo ważna jest wiedza i doświadczenie osób odpowiedzialnych za załadunek i zabezpieczenie towaru na czas transportu. To oni bezpośrednio mają wpływ na bezpieczeństwo przewożonego ładunku, przez odpowiednie jego rozłożenie i umocowanie. Kolejnymi osobami dbającymi o przewożony towar są kierowcy. To oni przejmują odpowiedzialność za towar w trakcie jego przewożenia. Muszą więc mieć wiedzę nie tylko na temat odpowiedniej techniki jazdy i unikania niebezpiecznych zachowań na drodze, ale także na temat sposobu załadunku, jego rozłożenia i odpowiedniego zabezpieczenia.

Właściwe rozmieszczenie ładunku

Podstawą jest właściwe rozmieszczenie ładunku na naczepie. Bardzo ważne jest przestrzeganie przepisów dotyczących dopuszczalnej ładowności samochodu, dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu i dopuszczalnych nacisków osi pojazdów na drogę. Wpływa to bezpośrednio nie tylko na bezpieczeństwo przewożonego towaru, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo kierowcy, jazdy i innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego przekroczenie tych wartości skutkuje wysokimi mandatami w przypadku kontroli przez Inspekcję Transportu Drogowego.

Zabezpieczenie przed przemieszczaniem ładunku

Przewożony ładunek musi być właściwie zabezpieczony przed przemieszczaniem. Zminimalizuje to ryzyko nie tylko jego uszkodzenia. Przemieszczający się ładunek może spowodować wypadek poprzez destabilizacje całej naczepy lub wypadnięcie na jezdnię. Do zabezpieczenia ładunku przed przesuwaniem stosuje się, w zależności od rodzaju przewożonego ładunku, specjalne antypoślizgowe maty. Niezbędnym wyposażeniem do zapewnienia stabilności ładunku są także pasy mocujące o dużej wytrzymałości (4-5 ton) z samozaciskającymi jarzmami. Stosowane są także narożniki i listwy mające za zadanie ochronę przed mechanicznymi uszkodzeniami towaru.

Ochrona przed kradzieżą

Naszemu ładunkowi zagrażają także przypadki kradzieży. Takie ryzyko możemy zminimalizować przez odpowiedzialne zachowania naszych kierowców, wybór sprawdzonych i bezpiecznych parkingów i miejsc do obowiązkowych postojów. Stosowane są także systemy czujników monitorujących zawartość naczepy.

Zabezpieczenie ładunku na czas jazdy jest kluczowe w całym procesie logistyczno-transportowym. Bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo i jakość świadczonych usług, a co za tym idzie na zadowolenie naszych klientów.

Categories: Aktualności