Obowiązkowe wyposażenie ciężarówek wg Unii Europejskiej

Published by Arkadiusz Zięba on

wyposazenie-ciezarowek

Obowiązkowe wyposażenie ciężarówek wg Unii Europejskiej

Unia Europejska w trosce o podwyższenie bezpieczeństwa na drogach przygotowała listę nowego obowiązkowego wyposażenia ciężarówek. Propozycja dodatkowego wyposażenia samochodów ciężarowych obejmuje szereg systemów, które mają zwiększyć bezpieczeństwo jazdy, przewożonych ładunków, kierowców a także innych uczestników ruchu.

Nowe planowane obowiązkowe wyposażenie ciężarówek

Propozycje Unii Europejskiej na nowe obowiązkowe wyposażenie ciężarówek to:

Aktywny tempomat. Jego zadaniem oprócz utrzymania stałej prędkości jazdy jest także kontrola odstępu między pojazdami. W przypadku zmniejszania się odległości od samochodu jadącego z przodu system aktywnie reaguje poprzez rozpoczęcie hamowania, aprzy gwałtownym hamowaniu, nawet napina pasy bezpieczeństwa.

Blokada alkoholowa. Wszystkie nowe ciężarówki mają być wyposażone w instalację, która umożliwia montaż blokady alkoholowej. System ten ma za zadanie uniemożliwić odpalenie samochodu, jeśli nie zostanie sprawdzona trzeźwość i jeśli czujnik wykryje alkohol w wydychanym powietrzu.

System zapisywania danych o ruchu pojazdów, czyli tzw. czarna skrzynka. Ma on pomóc w odtworzeniu ruchu samochodu przed wypadkiem i późniejszym ustaleniu jego przyczyny i winnego.

System monitorowania stanu kierowcy w trakcie jazdy. Czujniki i kamery będą rejestrować i analizować jego zachowanie, aby wyłapać moment zmęczenia i spadku koncentracji, a następnie  zasygnalizować konieczność przerwy w jeździe.

Systemy monitorujące ciśnienie w oponach, mające zapobiegać uszkodzeniom opon w trakcie jazdy, a dzięki temu zmniejszyć liczbę wypadków.

Systemy bezpiecznego cofania zwiększające przede wszystkim bezpieczeństwo manewrowania, ludzi i ładunków.

Eliminacja  ‘martwego pola’ poprzez zmianę konstrukcji kabin ciężarówek (np. szklane drzwi), obniżenie ich położenia względem drogi lub wyposażenie je w dodatkowe kamery rejestrujące newralgiczny obszar niewidoczny dla kierowcy.

Zabezpieczenie systemów ciężarówek przed atakami hakerów. W związku z coraz większym zinformatyzowaniem wyposażenia ciężarówki i stałym dostępem tych systemów do sieci internetu, ciężarówki okazują się być podatnym celem na ataki cyberprzestępców.

Kiedy nowe systemy będą obowiązkowe?

Komisja Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów Parlamentu Europejskiego opracowała ten projekt i przedstawiła go do rozpatrzenia w Parlamencie, natomiast planowane zmiany, jeśli uzyskają poparcie unijnych urzędników, wejdą w życie prawdopodobnie w 2024 r. Szereg tych systemów już jest wprowadzonych do niektórych modeli, jednak do tej pory są traktowane jako wyposażenie dodatkowe i trzeba za nie odpowiednio dużo zapłacić. W momencie, w którym takie wyposażenie  będzie obligatoryjne, spodziewać się należy z pewnością podwyżek cen nowych ciężarówek.

Categories: Aktualności